Wrzesień to miesiąc zmian w naszych domach. Wracamy po wakacjach do pracy, dzieci idą do przedszkola i szkoły, zmienia się nawet pogoda. To wprowadza szereg zmian w naszym codziennym życiu. Z własnego doświadczenia dużej rodziny i problemów moich klientek wiem, że kryzys przychodzi między 5, a 10 dniem miesiąca. Powodem stresu jest wszechobecny chaos.

Od rana pośpiech, burczenie na siebie, krzyki. Potem korki uliczne, nieskończone projekty w pracy, gnanie po mieście po odbiór dziecka ze szkoły, odrabianie lekcji itd. Wieczorem wcale nie jest łatwiej. Poziom stresu i frustracji sięga zenitu i sprowadza się do pytania: jak „to” ogarnąć?

Istnieje wiele zasad skutecznego planowania i organizowania czasem. Ja lubię niosące moc pytania, dlatego powyższe stwierdzenie odwróciłabym w proste, ale sprawcze pytanie:

„Co” trzeba wcześniej zrobić by „to” się stało?

Czyli: „co” trzeba zrobić, by ogarnąć „wrześniowy chaos”? Sama musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie, ja nie znam twojej sytuacji rodzinnej, ilości i wieku dzieci, upodobań kulinarnych itp.

Weźmy sobie jednak dla przykładu skomplikowane poranki. Czyli np.: co trzeba, zrobić by poranki były spokojne? Poniżej kilka podpowiedzi, które mogą cię zainspirować do zmian:

Może poprzedniego dnia:

– dopilnować spakowania plecaków dzieci
– zrobić kanapki do szkoły
– dopilnować by dzieci poszły wcześniej spać,
– sprawdzić pogodę na jutro i przygotować maluchom ubranie na rano.
– przygotować ubranie dla siebie
– naładować komórkę
– zawsze odkładać klucze i dokumenty samochodu na miejsce
– zrobić dzieciom listę porannych zadań w formie pisemnej, a dla maluchów w formie rysunków. (lista obejmująca dostosowane do wieku i możliwości dziecka): ubranie się, mycie ząbków, zapakowanie śniadaniówki, nakarmienie chomika, wyprowadzenie psa itp.

O poranku
– samej wstać np.: 15 minut wcześniej
– mieć chwilkę na swój rozruch: jedni potrzebują chwilkę poleżeć, inni długiego prysznica, inni czasu na modlitwę, jeszcze inni na poranna prasówkę
– przytulić, pocałować każdego, życzyć im miłego dnia

Kluczem do osiągnięcia porannych szaleństw jest planowanie, przydział obowiązków i rutynowe powtarzanie wszystkich czynności. Podobne zasady dotyczą innych dziedzin jak odrabianie lekcji, zajęcia pozalekcyjne, czas wolny/zabawy z małymi dziećmi/rozmów z nastolatkami. Zatem przypomnę kluczowe pytanie: „Co” trzeba wcześniej zrobić by „to” się stało w twoim życiu, w twojej rodzinie, w twoim domu?